KERATOKONUS

Keratokonus Hastalığı Nedir?

Keratokonus hastalığı, gözün en önünde bulunan parlak ve saydam olan tabakanın zamanla incelerek öne doğru konik bir şeklinde görünmesi olarak tanımlanabilir. Keratokonus, korneanın kırma gücüne etki eder ve orta, ağır düzeylerde astigmatizma ve gördüğünüzü bulanıklaştırmaya sebep olmaktadır. Genellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu hastalığın ileri derecesinde korneada şişme ve beyazlaşma görülmektedir.

Kreatokonus Hastalığının Belirtileri Nelerdir ve Kimlerde Görülür?

Bu hastalık genellikle genetik özelliklerle geçiş göstermekte ve neredeyse her 2 bin kişiden birinde görülmektedir. Genellikle bu keratokonus hastalarının yakınlarında yüksek derecede astigmat  veya keratokonus şeklinde görülmektedir. Hastaların bu hastalıktaki en büyük şikayeti ise sık sık gözlük numaralarını değiştirmektir ve görme bozukluğu artmaktadır. Bu hastalık Excimer Laser tedavisine uygun olmayan gözlere yapılan ameliyat sonrasında gözün saydam tabakasındaki incelmeden de oluşabilmektedir.

Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıktada erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Bunun farkına varmak için bireyler, özellikle de yakınlarında böyle bir rahatsızlık olanların daha dikkat etmesi ve kontrollerini uzman hekime yaptırması gerekmektedir. Aileler çocuklarını da düzenli olarak kontrole götürmeli ve detaylı bir muayeneden geçirilmeleri olası göz sağlığı sorunlarının da önüne geçmesi için önem teşkil etmektedir. Bu hastalık özellikle alerjik olan göz problemlerinde sık sık kaşıma ve ovalamaya bağlı hastalığı tetikleyen davranışlara neden olmaktadır. Bundan dolayı göz alerjisi olan kişilerde göz muayenesi önemlidir. Erken teşhisi zor olan bu hastalığın önüne geçilmemesi halinde körlüğe kadar giden bir süreç izlenmektedir.

Kreatokonus’un Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Hastalığın başlangıcında özel kontak lensler kullanılmaktadır. Bu lensler kişinin astigmatını düzeltir ve daha net bir görüş açısını sahip olmasını sağlar. Lens tedavisi ilk basamak olarak uygulanır ve çok farklı lens çeşitleriyle hastanın görme kabiliyeti artırılmaya çalışılır. Gaz Geçirgen, Sert, Yarı Sert (hibrit) ve Skleral Lens olmak üzere hastaya en uygun alternatif bulunarak kişiye özel üretim yapılır.  Başka bir tedavi yöntemi olarak kornea nakli ameliyatı da yapılabilir. Tabii bu nakil işlemi bağışçıların azlığından, pahalı olmasından ve dokuyu reddetme olasılığı olması nedeniyle son tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise; Corneal Cross Linking uygulamasıdır.